O tym jak było...

Konkurs recytatorski[pokaż]

Pewien marcowy tydzień zaczął się bardzo pracowicie. W poniedziałek do naszego przedszkola zawitała Wiosna w towarzystwie swojej siostry Zimy. Były tańce, śpiewy, wiosenne quizy i mnóstwo zabawy. Gdy emocje już opadły starszaki czekało kolejne wyzwanie…

Czwórka naszych dzieci reprezentowała przedszkole w eliminacjach gminnych XXXIX Małego Konkursu Recytatorskiego, który odbywał się w GOK. Przygotowania do konkursu zaczęliśmy już miesiąc wcześniej. Wybór dwóch wierszy spośród tak licznych dzieł nie był wcale łatwy 😉 Ponieważ nasi reprezentanci nie mieli swoich ulubionych wierszy, debatom nie było końca. Każdy czuje poezję
na swój wyjątkowy sposób, dlatego zadaniem nauczycielek było pomaganie, oswajanie ze stresem, rozwiewanie wątpliwości. Ćwiczyliśmy zapamiętywanie, recytowaliśmy w każdy możliwy sposób – cicho jak myszka, jak starszy dziadek,
z daleka i z całkiem bliska, na stojąco, siedząco i kucając 😉 Im dziwniejszy sposób, tym wiersze stawały się bardziej klarowne, wyjątkowe dla każdego dziecka.
Za przygotowanie dzieci odpowiedzialne były: Liliana Małecka – wychowawca
6-latków i Agnieszka Jagielińska – wychowawca 5-laków.

We wtorkowy poranek, 22 marca 2022r stawiliśmy się w sali kinowej.
Anielka, Laura, Julia i Antek dzielnie walczyli ze swoją tremą. Mieli okazję oswoić się ze sceną, z występem przed publicznością.

Komisja złożona z przedstawicieli placówek oświatowych, brała pod uwagę:

  • dykcję
  • interpretację utworu
  • zrozumienie prezentowanego utworu
  • ogólny wyraz artystyczny.

Dużym wsparciem dla dzieci byli rodzice, którzy trzymali kciuki na widowni.

Anielka zaprezentowała „Rupaki” Danuty Wawiłow, Laura „Tańcowała igła z nitką” Jana Brzechwy, Antoś (zgodnie ze swoimi zainteresowaniami) „W jak wąż” Anny Edyk-Psut. Najmłodsza, 5-letnia Julia wystąpiła z wierszem Doroty Werner „Zły humorek”.

Laurka, Julia i Antoś dostali wyróżnienie, a Anielka zakwalifikowała się
do eliminacji powiatowych. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, książkę, kolorowankę oraz słodkości.

 

Gratulujemy naszym bajkowym przedszkolakom, a za Anielkę trzymamy kciuki 29 marca, w eliminacjach powiatowych.

 

Liliana Małecka

wychowawca grupy „Sówki”

Ps. Fotorelacja z tego wydarzenia dostępna w naszej galerii oraz na Facebooku Bajki.

 

Pierwszy Dzień Wiosny[pokaż]

 Przyjście nowej pory roku jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania Zimy i powitania Wiosny zaczęły się już kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja, a w salach zazieleniły się kąciki przyrody. Nie zabrakło również wiosennego sadzenia oraz siania roślinek. 

W słoneczny poniedziałek tj. 21 marca w naszym bajkowym przedszkolu świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Dzieci tego dnia, pojawiły się ubrane w wiosenne kolory i przyniosły ze sobą piękne kwiaty. 

Zawitali do nas ciekawi goście. Mięliśmy przyjemność poznać dwie siostry – Panią Wiosnę i Panią Zimę. Pory roku w wspaniałych strojach, przybyły aby wspólnie z dziećmi świętować odejście Zimy i przybycie Wiosny. Zielona Wiosna oznajmiła, że od dziś zaczyna swoje panowanie w przyrodzie i pogodzie, a jej siostra nas opuszcza. 

Tę wspaniałą zabawę rozpoczęliśmy śpiewem i tańcem z kolorowymi chustami. Ależ było skocznie i wesoło! Zabawa ,,kot w worku” z zimowymi i wiosennymi rzeczami, również sprawiła maluchom wiele radości. Z odgadywaniem zagadek, nasze pociechy poradziły sobie wyśmienicie. Pytania nie sprawiły im żadnej trudności. Ścieżka sensoryczna okazała się super sprawą! Nasze odważne przedszkolaki, bosymi stopami pokonywały trasę zrobioną z: patyczków, piasku, szyszek, folii, waty i mchu. Robiły to bez chwili zawahania, a uśmiech nie schodził im z twarzy! 

Aby tradycji stało się zadość, zwieńczeniem naszego radosnego dnia, było pożegnanie Zimy i wyniesienie Marzanny. Wszyscy wyszliśmy na dwór i przemaszerowaliśmy barwnym pochodem po najbliższej okolicy. Maluszki mocno uściskały Panią Zimę i obiecały, że zobaczą się za rok. Gdy Zima odeszła, dzieci wraz z Panią Wiosną w wesołych nastrojach wróciły do przedszkola. 

To był bardzo udany dzień! Wszyscy bawili się wyśmienicie! 

Paulina Krawczak 

Dzień Babci i Dziadka[pokaż]

W zimowy styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają

ogromne, radosne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka. Babcia i

Dziadek to słowa, które każdemu kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim,

co dobre. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, uroczystość z okazji tego

dnia odbyła się 19 stycznia 2022 r.

 

Niestety w tym roku z powodu pandemii, nie mogliśmy gościć Babci i

Dziadków na uroczystości w naszym Bajkowym Przedszkolu. Dlatego też,

występy wszystkich dzieci zostały nagrane przez kamerzystę, a filmy

wręczone najbliższym. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno – miłość

Babci i Dziadka, za którą dzieci chciały serdecznie podziękować

 

Przedszkolaki już od dawna na zajęciach, bardzo starannie i pilnie

przygotowywały się do uroczystości. Każda grupa wiekowa miała ułożony swój

program artystyczny

W ten ważny dzień w przepięknej scenografii, oprawie muzycznej oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły. Ani myśleć im było o

stresie spowodowanym obecnością kamer. Mali artyści z dużym przejęciem

odtwarzali swoje role. W specjalnie przygotowanych strojach, pod czujnym

okiem wychowawczyń i całego grona, zaprezentowały się najlepiej jak umiały.

Przedszkolaki składały Dziadkom życzenia, recytowały wiersze, śpiewały

piosenki po polsku, a nawet w języku angielskim. Nie obyło się również bez

pokazów tanecznych.

 

Laurki i wszystkie własnoręcznie robione wcześniej prezenty, dzieci

wzięły ze sobą aby obdarować Babcię i Dziadka. Maluchy chciały w ten

sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za

miłość, cierpliwość i zrozumienie.

To był naprawdę wspaniały dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.

Szczęśliwe i rozpromienione twarze naszych pociech to z całą pewnością

najpiękniejszy prezent.

Paulina Krawczak

Bal karnawałowy[pokaż]

17 lutego o godzinie 10 w naszym przedszkolu rozpoczęło się wspaniałe spotkanie księżniczek, kotków, królików, super bohaterów, policjantów, żołnierzy i różnej maści bajkowych postaci. Panie także przemieniły się w księżniczki, królewny, kotki i Indianki. Wszystkie te osobistości powitał zabawny clown, który prowadził tę wyjątkową uroczystość. Impreza odbyła się w lodowym klimacie, a sala zamieniła się w krainę znaną dzieciom z bajki o przygodach księżniczek Esly, Anny i zabawnego bałwanka Olafa.

Skoczna muzyka porywała nogi do tańca i nasze przedszkolaki solo, w parch, w wężach i w kółeczkach wesoło pląsały w rytm największych hitów dziecięcych imprez. Nie zabrakło też wesołych zabaw i atrakcyjnych konkursów. Bioderka i brzuszki rozruszała muzyczna gimnastyka. Bitwa taneczna chłopaki na dziewczyny była niesamowicie wyrównana, ale ostatecznie to dziewczynki okazały się wytrwalsze i bardziej zaangażowane i zwyciężyły taneczny pojedynek. Wesoły pociąg jeździł po całym przedszkolu, taneczny wąż wił się korytarzami i całe przedszkole pełne było muzyki, uśmiechów i imprezowego gwaru. W przerwie imprezy odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa oraz można było wykonać sobie pamiątkowe selfie w imprezowej ramce wprost z krainy lodu. W drugiej części zabawy dzieci mierzyły się ze znanymi przebojami w mini karaoke, zamieniały się w różne zwierzaki oraz mogły zatańczyć najprawdziwsze limbo. W konkursie na najlepiej tańczącą parę trudno było wyłonić zwycięzcę wszystkie dzieci dawały z siebie wszystko i pokazywały całą paletę swoich tanecznych możliwości. Kolejną atrakcją był karnawałowy pokaz mody. Wszystkie prezentowane stroje były wprost bajeczne!

Imprezę zakończyliśmy zmęczeni, ale w bajkowych nastrojach. Dzieci jeszcze długo opowiadały o magicznym wprost spotkaniu bajkowych osobistości. Bal karnawałowy, to zabawa, która świetnie integruje oraz dostarcza wiele radości, przyjemności i niezapomnianych chwil, które na długo pozostają w pamięci naszych przedszkolaków. Aż szkoda, że odbywa się tylko raz w roku!

 

Wychowawczyni grupy „Żabki”

Paulina Dąbrowska

 

Andrzejki[pokaż]

We wtorek 29 listopada w naszym przedszkolu odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Tego dnia powitałam dzieci przebrana za cygankę Esmeraldę. W ręku trzymałam palącą się latarenkę, na rękach pobrzękiwały mi złote bransolety, na biodrach grzechotała chusta ze złocistymi monetami. Wyglądałam jak prawdziwa cyganka, szeroko otwarte oczy dzieci potwierdzały, że nie przypominam siebie. Zapraszałam przedszkolaki do specjalnie przygotowanej sali. Czarne koty, złote klucze, nietoperze, pająki wprowadzały w andrzejkowy klimat.

Wszystkie grupy po kolei odwiedzały salę cyganki Esmeraldy. Na początku zabawy dzieci zapoznały się z tradycją Andrzejkową, poznały trochę historii tego święta i dowiedziały się kim są cyganki, wróżbici i wróżki.  Następnie miały możliwość zajrzeć w swoją przyszłość. Były wróżby dotyczące miłości, przyszłego zawodu i tradycyjny wyścig butów. Nie zabrakło Andrzejkowej butelki pełnej tajemniczych symboli oraz magicznych zadań w czasie których dzieci pomagały dobrym wróżkom, ważyły magiczne mikstury, tworzyły zaklęcia, zamieniały się w czarne koty, żaby i nietoperze czy przeganiały psotną czarownicę. Kulminacją zabawy było lanie wosku i odczytywanie jego symboliki. Były dalekie podróże, szybkie samochody, piękne suknie i aparaty symbolizujące sławę. Wszystkie dzieci doskonale odnalazły się w magicznym klimacie i doskonale się bawiły.

 

Cyganka pożegnała dzieci słowami:

Czary mary, wielkie gary,

Czary mary, nie do wiary,

Świece zgasły, zapadł zmrok,

Znów spotkamy się za rok.

Nie pozostaje nam nic innego, tylko czekać na przyszłoroczne Andrzejki, a w międzyczasie brać udział w innych, organizowanych przez nasze przedszkole, imprezach.

Wychowawczyni grupy „Żabki”

Paulina Dąbrowska

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia[pokaż]

 

W dniu 25 listopada przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, żółte i różowe. A każdy był piękny i wyjątkowy.

Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia”. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach o misiach. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkurs przyrodniczy dotyczący wiedzy o niedźwiedziach, śpiewanie piosenki „O kochaniu misia”, misiowe tańce.

           W tym dniu również czekała na dzieci wspaniała atrakcja -KINO. Tuż po śniadaniu, każde dziecko otrzymało prawdziwy bilet do kina, po czym wszyscy udali się do ,,Sali kinowej ‘’. Personel zadbał o najdrobniejsze szczegóły: sala przedszkolna z wykorzystaniem projektora przerodziła się w prawdziwą salę kinową. Przed wejściem czekały na dzieci uśmiechnięte panie. W naszym kinie tego dnia zaplanowano film pt: ,,Miś Uszatek”. Nie byłoby prawdziwego kina bez popcornu, toteż każde dziecko otrzymało woreczek z tą przepyszną przekąską. Po seansie chętne przedszkolaki uczestniczyły w mini-konkursie z wiedzy na temat tego ,co obejrzały. Dzieci mogły poczuć atmosferę prawdziwego kina. Wszyscy byli  zachwyceni przygotowaną niespodzianką, dobrze się bawili i z ciekawością obserwowali losy bohaterów.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy pluszakiem.
              Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas. 

                                                 Wychowawczyni pięciolatków

                                                                       Agnieszka Jagielińska

Powitanie Jesieni[pokaż]

Idzie jesień, plony niesie, jesień kolorowa. Jabłka, gruszki, winogrona, wszystko w koszu chowa.”

                                                                                                                                                      Pierwszym dużym wydarzeniem w nowym roku przedszkolnym jest pożegnanie lata i powitanie jesieni. Pani Jesień wysłała do przedszkola ogłoszenie, aby każda grupa przybyła tego dnia w „jesiennych” kolorach”. Żłobek, czyli Tygryski i maluszki

z Kotków przytuptały w zieleni,
Żabki przykumkały w żółci, Słoneczka świeciły w pomarańczu, a Sówki nadleciały w czerwieni. Wszystkie przedszkolaki przyniosły dary dla
Pani Jesień czyli kasztany, żołędzie, kolorowe liście, owoce i warzywa.

        Specjalnie na tę okazję duża sala zamieniła się w kolorowe jesienne królestwo. Kolory jesieni pojawiły się  zarówno w dekoracjach, jak i w pięknych strojach przedszkolaków, wychowawczyń i Pań z pomocy, a darów przyniesionych przez dzieci pilnowały dwie sprytne myszki.

         Poranek zapowiadał iście jesienną, deszczową pogodę lecz gdy tylko do sali weszła Pani Lato za oknami pojawiło się piękne słońce. Wesoła Pani Lato przygotowała dla dzieci zagadki dźwiękowe, tańczyła z nimi wspólnie do piosenki „Taniec Mai”. Na koniec zaproponowała pożegnalną, wspominkową wyprawę magicznym pociągiem. Przedszkolaki „odwiedziły” kolorową łąkę, pochlapały się
w morzu, budowały zamki z piasku i wspinały się na najwyższe góry.

         Spóźniona, pobrudzona farbami i z włosami w nieładzie pojawiła się
Pani Jesień 😉  Przyniosła ze sobą kosz pełen jesiennych darów. Nie zabrakło w nim jabłek, śliwek, gruszek, jarzębiny, kasztanów, żołędzi, liści …. Czego tam nie było 😉

         Celem zabaw było utrwalenie wiadomości związanych z tematyką jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Starszaki słuchały matematycznego wierszyka, dokładały i odkładały kropki na muchomorze.
Maluszki zamieniły się w ptaki i odlatywały do ciepłych krajów. Przedszkolaki chętnie brały udział w jesiennym quizie i nie dały się zwieść podstępnym pytaniom 😉 Dzieci segregowały i przeliczały owoce i warzywa, układały je według koloru, wybierały te najsmaczniejsze. A wszystko przy dźwiękach „Czerech pór roku”
A. Vivaldiego.

         Zwieńczeniem dnia były jesienne prace plastyczne. Każda grupa wykonała
w swojej sali wybraną przez wychowawczynie pracę z ekologicznego projektu
„Z darami natury świat nie jest ponury”. Powstały piękne jesienne, wielobarwne obrazy z wykorzystaniem liści, patyczków, szyszek, które przedszkolaki zbierały
na spacerach. Dzieła naszych artystów można było podziwiać na Tablicach Prac każdej grupy.

         Był to kolejny udany dzień w naszym przedszkolu, pełen zabawy, radości
i śmiechu. Mamy nadzieję, że to będzie piękna złota jesień! Zapraszamy do oglądania zdjęć z tej uroczystości na stronie przedszkola w zakładce „galeria” oraz
na bajkowym Facebooku.

Wychowawczyni grupy „Sówki”

Liliana Małecka

 

 

Święto Pieczonego Ziemniaka[pokaż]

Święto Pieczonego Ziemniaka

 

       Tradycyjnie jak co roku w naszym przedszkolu organizowane jest „Święto Pieczonego Ziemniaka” .

 Jedno z pogodnych, jesiennych popołudni rodzice wraz z dziećmi spędzają w plenerze na wesołych „ziemniaczkowych” zabawach. W Tym roku zostaliśmy  całą naszą bajkową rodziną zaproszeni do Stajni 'Ostoja” w miejscowości Kornelówka. 

Miejsce piękne i mimo, że dosyć blisko Grójca niełatwo było trafić klucząc wśród pól i lasów.

Ale udało się. Około godziny 16.00 rodzice i dzieci dość dużą grupą stawili się w Ostoi gotowi do jesiennych szaleństw.

 Cudowne widoki oraz ciepłe jesienne popołudnie przyprawiło wszystkich  o  dobry humor.

      Wszystko było gotowe: stół ze smakołykami – na którym rodzice dostawiali coraz to nowe pyszności przywiezione 

w koszyczku, akcesoria do zabaw i konkursów, sprzęt grający przywieziony przez naszego rytmika- pana Czesława, nawet ognisko przygotowane przez gospodarzy stajni.

          Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości i rozpoczęła się zabawa. Konkursom nie było końca : szukanie ukrytych ziemniaków, wyścig w workach, bieg z ziemniakiem na łyżce, zabawy z chustą itp. Między konkursami pan Czesław zachęcał nas do wspólnych tańców i zabaw rytmicznych. Było bardzo wesoło, a dla dzieci tym bardziej atrakcyjnie, bo bawiły się wspólnie z rodzicami. Takie chwile zacieśniają  więzi  rodzinne, napawają radością, a przy okazji rodzice mijający się rano w przedszkolu mogli się wreszcie poznać. W dobie pandemii to nieocenione.

Gdy powoli zapadał zmierzch zapłonęło ognisko. Rodzice mogli usmażyć przyniesione kiełbaski i jabłuszka. Pyszna okazała się jesienna zupa dyniowa przygotowana przez gospodynię stajni, a wisienką na torcie było ciasto ze śliwkami od naszej pani Izy. 

Na koniec- konkur

s na najpiękniej ozdobioną dynię. I tu inwencją twórczą wykazali się rodzice. Przywiezione przez nich dynie zostały przez tatusiów (i sprytne mamusie:-) wydrążone i wspólnie z dziećmi ozdobione. Pomysłom nie było końca. Pojawiły się peruki, świeczki, kokardki, piórka, koraliki i inne ozdoby. Z dyń powstawały królewny, wiedźmy, straszaki, laleczki i inne stworki.

Nie można było wskazać jednej najpiękniejszej, ponieważ wszystkie zachwycały swoją urodą. 

Tak więc nagrody w postaci bajek z morałem dostały wszystkie dzieci, a rodzice zadanie przeczytania dzieciom bajeczek na dobranoc. Dynie zostały na drugi dzień przywiezione do przedszkola i zdobiły podwórko dopóki jesienny przymrozek nie zaczął im dokuczać.

Po tym pełnym wrażeń popołudniu powoli zapadł zmierzch. Konie wracały z łąk do stajni i to była dobra okazja by przedszkolaki

mogły zobaczyć z bliska te piękne zwierzęta.

Największe zainteresowanie wzbudzał źrebak Torme, który chętnie by pobzikował z maluchami:-). Kontakt z końmi w takiej scenerii to dla wielu duże przeżycie.

  Zabawa w tak pięknym miejscu długo pozostanie w naszej pamięci i już z niecierpliwością czekamy na kolejne, tak miłe spotkanie podczas Święta Pieczonego Ziemniaka.  

Dziękujemy gospodarzom stajni „Ostoja” za miłe przyjęcie.

 

                                                         Wychowawczyni maluszków

                                                          Nataliya Antoniewicz

Ps. Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację z tego święta.