O tym jak było...

Konkurs recytatorski - Moja ojczyzna[pokaż]

7 listopada 2017 r. w Grójeckim GOK-u odbył się XX Konkurs Recytatorski ?MOJA OJCZYZNA?. W tym roku uczestnicy recytowali 2 wiersze. Pierwszym wierszem był utwór Bolesława Leśmiana. Drugi utwór odnosił się do szeroko rozumianego patriotyzmu.

W I kategorii – ?Przedszkola? reprezentowała nas Hania Wojtczak, która zaprezentowała utwory: ?Baśń? Bolesława Leśmiana oraz ?Dom? Marii Kuśnierz.

W II kategorii ? ?Klasy O? nasze przedszkole reprezentowali dwaj chłopcy: Michał oraz Jeremi. Michał Stępniewski wyrecytował wiersze ?Nie obiecuję ci prawie nic? B. Leśmiana oraz ?Czym będę?? Władysława Bełzy. Jeremi Kowal zaprezentował utwory: ??Bałwan ze śniegu? B. Leśmiana oraz ?Co to jest Polska? Katarzyny Grochowskiej.

Dwuosobowa komisja oceniała dobór repertuaru, wartości artystyczne utworów, ich dostosowanie do wieku i predyspozycji wykonawczych uczestnika, interpretację utworu, a także kulturę słowa i zachowanie sceniczne.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe. Hania zdobyła I miejsce, Michał III, a Jeremi wyróżnienie.

Gratulujemy dzieciom wygranych. A sobie takich zdolnych dzieci.

Liliana Han

Listopadowe warsztaty plastyczne Wujcia[pokaż]

W jeden z listopadowych czwartków, nasze przedszkole odwiedził pan Robert Wałaszewski, znany wszystkim dzieciom jako ?Wujcio?. Wujcio prowadzi u nas warsztaty plastyczno- ceramiczne. Za każdym razem jego odwiedziny wprawiają nas w artystyczny nastrój. Przygotowywane przez Wujcia zajęcia plastyczne są dla wszystkich wielką frajdą. Nasze przedszkolaki oprócz wspaniałej zabawy, którą przeżywają podczas warsztatów, rozwijają sprawność swoich rączek oraz kształtują swoją wyobraźnie twórczą. Wujcio za każdym razem stara się również umilać nam czas, przygrywając na mandolinie, w co angażuje wszystkie przedszkolaki 🙂 .

Podczas ostatnich odwiedzin, Wujcio przygotował dla nas masę solną, z której musieliśmy ulepić ? bałwana 🙂 . Choć za oknem świeciło piękne słoneczko i pogoda nie dawała żadnych znaków, że zima tuż tuż, my doskonale wiedzieliśmy, że zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego też lepienie bałwana solnego (nie śnieżnego) było dla nas świetnym przygotowaniem do zimowych zabaw. Nasze bałwany miały guziki z ziarenek kawy oraz długie marchewkowe noski. Mimo, że były nieco mniejsze niż te lepione ze śniegu, to ich urok był porównywalny. Wszystkim sprawiło to wielką frajdę.

Na koniec warsztatów, Wujcio wraz z grupą Starszaków zaprosił wszystkie dzieci z młodszych grup oraz wszystkie panie, na koncert piosenki zimowej. Pięknie wykonany repertuar wprawił nas w zimowy nastrój i dodał dużo pozytywnej energii na resztę listopada.

Aleksandra Roczniak

Święto Jesiennego Jabłuszka[pokaż]

To był bardzo pogodny jesienny poniedziałek. Dzięki życzliwości mamy naszego Michałka Pani Bożeny Durki gościliśmy w jej gospodarstwie ogrodniczym w Wólce Załęskiej. Tradycją naszego przedszkola było świętować Dzień Pieczonego Ziemniaka, ale nasze miejsce zamieszkania oraz gospodarstwo, do którego zostaliśmy zaproszeni, wskazywało na to, że należy uczcić koniec owocowych zbiorów.

Tego dnia nasze przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami udały się pod wskazany adres. Okazało się, że gospodyni przygotowała dla nas liczne niespodzianki. Na trawniku przygotowane zostały stoły i ławki. Z boku ognisko. Dookoła nas ogrody, ogrody, ogrody. Znalazły się nawet huśtawki i zabawki.

Na początek gospodyni opowiedziała nam o swoim gospodarstwie. znaliśmy jego wieloletnią historię oraz szczegóły pracy ogrodniczej, które są zrozumiałe dla przedszkolaka. Zwiedziliśmy przechowalnie, sortownię owoców. Pani Bożenka pokazała dzieciakom jak owce położone na taśmie znajdują sobie właściwe miejsce biorąc pod uwagę ich wielkość.

A wokół nas mnóstwo skrzyń z jabłkami i gruszkami. Odmiana o cudnej nazwie gala bardzo  nam smakowała!

Później zaczęły się zabawy przy ognisku. Pan Czesław grał na gitarze, a my śpiewaliśmy, tańczyliśmy, bawiliśmy się. Zarówno dzieciaki jak i dorośli brali udział w konkursach i śmiechu było co niemiara. Przeciągaliśmy linę, bawiliśmy się z chustą animacyjną a zwieńczeniem całego jesiennego szaleństwa było tradycyjne zdobienie dyni. Dzieci wraz z rodzicami zamieniały dynie w strachy, czarownice, królewny itp. Wszyscy prześcigali się w pomysłowości. Tak więc konkurs na najpiękniejszą dynię wygrały wszystkie dzieci- egzekwo. Dynie dumnie zdobiły przedszkole przez kilka dni.

Gospodyni dogadzała nam smakołykami. Można było skosztować pysznej zupy dyniowej, ogniskowych przysmaków, które skwierczały na patyczkach oraz różności przygotowanych przez panią Bożenkę. Babcia Michałka upiekła również pyszne rogaliki.

To było bardzo udane popołudnie. Szkoda, że jesienne dni sa takie krótkie. Czas szybko minął, słoneczko zaszło, ognisko dogasło i musieliśmy wrócić do domu. Za cudne październikowe popołudnie DZIĘKUJEMY 🙂 !

Grażyna Małecka

 

Jasełka - List Dziadka - Jana Biedrzyckiego[pokaż]

Szanowne Panie!

Jest mi niezmiernie miło, że zostałem poproszony o napisanie kilku słów na temat przedstawienia Jasełkowego ?Mario cz już wiesz ?..?, które odbyło się w dniu 17.01.2017 w Sali kinowej GOK w Grójcu.

Jestem dziadkiem dwóch wnuków Szymona i Mateusza. Bardzo się cieszę z każdych występów, w których biorą udział. Przedstawienie Jasełkowe było szczególne, tym bardziej, że zorganizowane w dniu Babci i Dziadka. Bardzo się wzruszam na samą myśl o takich wydarzeniach, a tym razem wyjątkowo, ponieważ brał w nich udział mój syn oraz wnuk. Jest to niezwykłe przeżycie i ogromne szczęście, że doczekałem w życiu takiego wzniosłego momentu.

Jasełka w wykonaniu Rodziców dzieci oraz Personelu przedszkola były wyjątkowe. Perfekcyjne dobranie i przygotowanie aktorów do odpowiednich postaci, scenariusz napisany przez Panią Grażynę i Agnieszkę, scenografia,  oprawa muzyczna i śpiew w żaden sposób nie odbiegały od scen profesjonalnych teatrów. Kostiumy i odpowiednia charakteryzacja, dopasowane w najmniejszych szczegółach, stanowiły z perfekcyjną grą naszych aktorów-amatorów doskonałe zestawienie.

Przepięknie wykonany taniec w początkowej scenie spektaklu, wspaniały śpiew wokalistek, wyraźnie zaakcentowany przez narratorów czas, w którym toczy się cała historia, Trzej Królowie, którzy swoją dostojnością oczarowali widownię, Pasterze, urocze Anioły, które w swych śnieżno białych kreacjach stworzyły ciepłą i miłą atmosferę, wszystko to wpłynęło na obraz niezapomnianego przedstawienia.

Mocno wzruszyły mnie sceny pokazujące czasy współczesne oraz grający w nich aktorzy, którzy w znakomity sposób odwzorowali to, jak wygląda obecny świat. Jak mało jest wzajemnego współczucia, zrozumienia oraz chęci pomocy drugiemu człowiekowi. Wszyscy aktorzy występujący w tych scenach zasługują na ogromną pochwałę, jednak wyróżnić moim zdaniem należy wspaniałą grę Biznesmena Pana Jacka, który donośnym i wyraźnym głosem mocno i ekspresyjnie zaakcentował przedstawianą postać.

W roli Józefa wystąpił mój syn Hubert. Z ciekawością oglądałem jego zmagania na scenie. Sposób w jaki zwracał się do Maryi w mowie i opiekuńczych gestach wywarł na mnie duże wrażenie.

Pośród wszystkich aktorów chciałbym w sposób szczególny wyróżnić Maryję. Pani Monika odegrała swoją rolę wspaniale. Występowała praktycznie w każdej scenie i za każdym razem w sposób profesjonalny przekazała nam rolę, jaką odegrała Maryja w przyjściu na świat Jezusa Chrystusa. Jej ogromne zaangażowanie w swój występ dało się usłyszeć w odpowiedniej barwie i modulacji głosem.

Jasełka utrzymane były w duchu mistycyzmu, wzniosłości i głębokiej zadumy. Niosą dla Nas przekaz do zastanowienia się nad naszym postępowaniem szczególnie w stosunku do bliźniego. Czy jesteśmy w stanie bezinteresownie komuś pomóc? Pamiętajmy słowa naszych aktorów: ?Zawsze ilekroć uśmiechniesz się do swoich bliskich, zawsze gdy ich zauważysz i wyciągniesz rękę do nich jest BOŻE NARODZENIE?.

Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom. Były grzeczne, spokojne i cierpliwie czekały na swój występ. Z zaciekawieniem oglądały zmagania sceniczne rodziców i swoim zachowaniem pokazały ogromne zainteresowanie spektaklem.

Dzieciaczki szóstka z plusem za zachowanie i oczywiście za Wasze występy.

Ogromnym wzruszeniem był dla mnie występ właśnie najmłodszych aktorów. Nasze wnuczęta były imponująco zaangażowane w swoje przedstawienie. Śpiewem, tańcem pięknymi ubiorami, wspaniałą choreografią przygotowaną przez Panią Paulinę wprowadzały nas wszystkich w zachwyt. Szymon razem z kolegami przepięknie towarzyszyli swoim koleżankom podczas tańca, delikatnie, zwiewnie i w ogromnym skupieniu wachlując tiulem.

Dzieci pokazały jak pięknie poprzez zabawę można cieszyć się z narodzin Jezusa Chrystusa. Nie ukrywam, że kilkakrotnie podczas występów ocierałem łzy wzruszenia.

 

Sala kinowa była cała wypełniona Rodzicami, Dziadkami oraz zaproszonymi Gośćmi. Bardzo żałuję, że przedstawienie nie zostało pokazane szerszej publiczności. Ogromne zaangażowanie i tak wiele pracy włożonej w przygotowanie Jasełek naprawdę zasługuje na miano najwyższej klasy.

To wszystko stworzyło dla nas – Babci i Dziadków oraz wszystkich zaproszonych gości wspaniałą ucztę artystyczną, która pozostanie na długo w naszych pamięciach. Bardzo dziękuję Personelowi przedszkola, Rodzicom dzieci, Dzieciom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tak wspaniałego przedstawienia.

Miłe Panie, Grażynko i Agnieszko życzę Wam abyście nigdy nie ustały w dążeniu do jak najlepszej edukacji dzieci nie tylko poprzez codzienną, standardową naukę na zajęciach, ale właśnie przez tego typu przedsięwzięcia, angażujące nasze kochane Dzieciaczki oraz rodziców, którzy zazwyczaj zapędzeni w codziennych obowiązkach mogą wspólnie z Wami i dziećmi pokazać innym, że warto robić coś wspólnie, integrować się, współpracować i okazywać w ten sposób swoją chęć do robienia czegoś dla innych. Myślę, że Przedszkole Bajka między innymi w ten właśnie sposób wyróżnia się spośród innych w naszym mieście.

 

                                                               Z serdecznym szacunkiem

                                                            Jan Biedrzycki, dziadek Szymonka

Jasełka - refleksje Babci[pokaż]

?Dzień  Babci i  Dziadka? to święto, o którym każdego roku pamiętają dzieci z Przedszkola ?Bajka?, W tym roku spotkaliśmy się 17 stycznia w sali kinowej GOK.

Najpierw obejrzeliśmy przedstawienie jasełkowe: ?Mario, czy już wiesz?.?. Jasełka były prezentem dla nas już po raz kolejny profesjonalnie przygotowanym z dużym zaangażowaniem przez rodziców i personel przedszkola.

Następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. W ten sposób wyraziły kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia, a dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich wnuków.

Ja, babcia czterech wnuczek, uczestniczyłam w tym święcie po raz ósmy, lub dziewiąty, bo wszystkie one uczęszczały do Przedszkola ?Bajka?. W tym roku byłam ostatni raz, moja najmłodsza wnuczka Hania jest w najstarszej grupie i we wrześniu pójdzie do szkoły.

Będę , myślę wyrazicielką uczuć wielu szanownych Babć i Dziadków, pisząc, że spotkania takie sprawiają nam wszystkim ogromną radość. Z łezką wzruszenia słuchamy czułych słów kierowanych pod naszym adresem. Takie uroczystości uczą dzieci wyrażania swoich uczuć, oraz szacunku dla starszych, a rodzinna, miła i życzliwa atmosfera udziela się wszystkim uczestnikom.

Dziękuję zatem, w imieniu nie tylko swoim, obu Paniom Dyrektor i całemu personelowi przedszkola za tak duże zaangażowanie w pracy z maluchami i za przygotowanie ich występów.

Festiwal Piosenki Przedszkolnej[pokaż]

      Dnia 13 grudnia 2016 r. odbył się XX Festiwal Piosenki Przedszkolnej organizowany przez GOK w Grójcu. Festiwal ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przedszkolaków. W tym roku zgłosiło się do udziału wyjątkowo dużo uczestników, co oczywiście podniosło ?poprzeczkę? konkursu.

      ?Bajkę? reprezentowało czworo solistów oraz piętnaście osób ilustrujących każdą piosenkę. Jako pierwszy wystąpił Staś w piosence ?Dziecięce marzenia?, który w delikatny dziecięcy sposób śpiewał o magicznym dywanie, w tle zaś Klara i Wiktor jako Jasmina i Aladyn ?płynęli? na owym dywanie.

      Jako drugi wystąpił Alan w piosence ?Poznajemy świat?, który jak prawdziwy śpiewający aktor przedstawił publiczności piękny kolorowy świat. Przedstawienie tego świata było zdecydowanie barwniejsze dzięki ilustracji scenicznej, jaką do piosenki wykonali: Maciek jako Słoń, Maks jako Żyrafa, Stefan jako Eskimos, Szymon jako Smok, Małgosia jako Japonka i Marysia jako Krakowianka.

      Kolejną osobą reprezentującą przedszkole była Iza w ?Pastorałce Anielskiej? wraz
z grupą aniołów: Leną, Hanią, Kalinką M., Sarą, Gabrysią i Kalinką R. Dziewczynki jak prawdziwe anioły przepięknie wyczarowały biały zimowy klimat, a Iza ?anielskim? głosem śpiewała o wielkiej radości cudu narodzenia Jezusa.

      I wreszcie ?wisienka na torcie? nasza najmłodsza uczestniczka czteroletnia Nataszka z piosenką ?Grzeczne słówka?, która bardzo odważnie śpiewała o trzech magicznych słowach ?dziękuję, przepraszam i proszę?

      Każde z dzieci zaprezentowało się przepięknie i z dumą patrzyło się na naszych wspaniałych przedszkolaków! Z nieukrywaną przyjemnością przekazujemy państwu wyniki konkursu, otóż Alan zajął I miejsce na XX Jubileuszowym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej, Natasza otrzymała wyróżnienie!

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

      Dumne jesteśmy z występów wszystkich naszych przedszkolaków! Ogromne gratulacje i podziękowania za wspólną zabawę i wspaniały występ!

 

                                                                                                    Agnieszka Dąbrowska